Bauk kućnog budžeta kruži Srbijom

Author
Bojana Tucović Komunikacije i političke nauke

Samo za vas, dajemo pet saveta kako da organizujete kućni budžet (plus jedan bonus savet)!

Računi. Rekreativna. Venčanje kod Petrovića. Ručak za nedelju. I novac da sve te izdatke pokrije. Čak i kada ga ima dovoljno, bez dobre raspodele nestane i pre nego što to primetimo. Planiranje porodičnog budžeta za mnoge predstavlja noćnu moru. Imajući u vidu  ekonomsku situaciju u zemlji, većina nas ima sasvim prosečne zarade koje često nisu dovoljne da pokriju mesečne izdatke. Ukoliko imate rešeno stambeno pitanje i redovna primanja bez obzira na iznos već ste u prednosti u odnosu na svoje sugrađane.

Ipak svako ima svoje muke – ako vaš buntovni tinejdžer želi novi telefon, a ćerka sanja da postane balerina, verovatno vas boli glava od same pomisli kako to sve da obezbedite. Kako četvoročlana porodica sa prosečnim primanjima u Srbiji da organizuje svoje finansije? Samo za vas, dajemo pet saveta kako da organizujete kućni budžet:

Odredite fiksne troškove

Ono što nas sve neumitno čeka na kraju meseca jesu računi. S obzirom da znate koliki je njihov okvirni iznos mesečno ili u sezoni, možete unapred izdvojiti sredstva. Prema izveštaju Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, prosečni mesečni iznos na računima iznosi 21.407 dinara. U ovaj iznos ulaze računi za struju, vodu, gas, telefone, kablovksu i transport. Međutim ne morate platiti sve odjednom. Napravite sebi tabelu sa datumima kada određena grupa računa dospeva i ukombinujte ih sa datumima kada dobijate platu. Na taj način ćete rasporediti sredstva na dva ili tri dela i time lakše upravljati ostatkom novca. A ukoliko koristite našu novu m-banking aplikaciju oslobođeni ste svih provizija odakle god i kad god plaćate, jednom ili hiljadu puta u toku meseca.

Napravite svoju potrošačku korpu

Definišite unapred šta vam je potrebno od namirnica, kućne hemije, odeće i obuće. Možda ne volite masovne kupovine nedeljom, ali odlazak u megamarket i kupovina na nedeljnom ili mesečnom nivou zaista može da vam uštedi novac. Odredite neko popodne u toku radne nedelje da izbegnete gužve. Takođe možete zapisivati datume kada ste kupili prašak za veš ili neki proizvod koji vam duže traje i tako pratiti koliko često izdvajate novac za njih. Pratite promene cena u različitim marketima i izaberite najpovoljnije. Na sajtu Cenoteka.rs lako možete porediti cene različitih proizvoda.

Izdvojite novac za dečije troškove

Iako ih volimo, deca su ipak veliki trošak, a mi uvek želimo da im pružimo što više. Razgovarajte sa njima o njihovim potrebama, i ukoliko je to potrebno predočite im da moraju nekad napraviti izbor. U svom budžetu planirajte troškove članarina u sportskim udruženjima ili muzičkim školama. Takođe počnite na vreme da izdvajate novac za ekskurzije ili pripreme. Najbolje je da i to podelite na mesečne rate i posmatrate kao fiksni trošak koji morate izdvojiti. Pratite sportska i kulturna dešavanja u vašem gradu, četsto su aktivnosti za decu besplatne. Takođe na sajtovim za grupnu kupovinu možete naći super ponude, a naši klijenti imaju pravo na popuste u mnogim radnjama. Na našoj e-banking i m-banking aplikaciji možete pratiti sve naše ponude, kao i na ovoj stranici.

DIY kasica prasica

Znamo da nakon svih navedenih troškova neće vam ostati puno za štednju. Ipak izdvojite bar nešto kad god možete jer će vam svakako zatrebati za ispunjenje neke lepe želje ili za vanredne troškove. Na internetu možete pronaći mnoštvo ideja kako da organizujete ličnu štednju. Naš favorit su tegle sa nazivima „za more“, „nova kuhinja“ ili šta god vam je po volji, a savete kako da ih napravite pogledajte na ovom linku.

Opustite se

Da bi vaš kućni budžet uspeo moraćete da ga se pridržavate, ali to ne znači da treba da se stresirate sve vreme da li ste ispoštovali svaki dinar. Ako negde i date više nego što ste planirali, na drugom mestu ćete uštedeti. Ukoliko budete stalno napeti i najbolji budžet vam ne može olakšati život. Zato se opustite i slobodno častite sebe i svoje najdraže svaki put kad ispunite svoj plan!

Bonus savet

Ako ipak ne uspete da pokrijete sve troškove i potrebno vam je nešto malo da „premostite“, konsultujte se sa svojim bankarom i sigurni smo da će pronaći najbolju opciju za vas.

0 comments
Bojana Tucović Komunikacije i političke nauke

Diplomirala na katedri za međunarodne odnose pri Fakultetu političkih nauka. Interesuje se za teme iz oblasti međunarodne politike, ljudskih prava i lični razvoj.

Back to top